Hikayemiz

Özge Özcan Bir kimdir? Beni bu noktaya getiren neydi?
Özge Özcan Bir

Merhabalar, iki çocuklu bir ailenin 2.çocuğu olarak 1987 yılında İzmir’de dünyaya geldim. Çukurova Üniversitesi İktisat bölümünü bitirdikten sonra konuyla bağımsız olan havacılık sektöründe 10 yıldan fazladır devam eden iş hayatım, Yüksek Lisansımı Marmara Üniversitesi Sürdürülebilir Büyüme ve Kalite Yönetimi üzerine yaptıktan sonra daha da bağımsız olan Bebek Uyku Danışmanlığıyla birleşerek devam ediyor..

Peki neydi beni bu noktaya getiren?

Hayatım boyunca gezmeyi hep seven ve bundan asla bıkmayan bir insan olarak havacılık benim için ideal bir meslek olmuştu. Bulutların üstünde devam eden iş hayatıma evlenip hamile kaldığımda ara vermek zorunda kaldım ve 2019 yılında oğlum Sarp kuşumun doğmasıyla hayatımın hem en güzel hem de en zor dönemine girdim.

Uykusuzluğa alışık olduğunu düşündüğüm bünyemin aslında hiç alışık olmadığını görmüş oldum. Doğumdan sonra benim için bambaşka olan bu yeni dünyaya adapte olmaya çalışırken, bir de üstüne uykusuzluğun eklenmesi beni işin içinden çıkılmaz bir hale getirmeye başlamıştı.

İlk doğduğunda emerek ya da kucakta uyuyan oğlum yerinde koyduğum an direk uyanıyor, yatağına koyabilmek saatlerimi alıyordu. 4.aydan sonra da geceleri her saat başı uyanmaya başlamasıyla bu şekilde uzun süre devam edemeyeceğimi anladım.

Çünkü uykusuzluk artık beni çok yıpratıyor, bebeğimle kaliteli vakit geçiremiyordum. Çocuğum olmadan önce de uyku eğitimine hiçbir zaman ön yargılı ve karşı olmadım çünkü öğrenilebilecek ya da öğretilebilecek bir kavram varsa bunu her zaman çocukların yapabilmesi taraftarıydım.

Bu sebeple Başkent Üniversitesinden Montessori Eğitmenliği Sertifikası da alarak kendi işini kendi yapabilen, özgüveni yüksek  ve bağımsız çocuklar yetiştirilmesini hedefledim. Sarp için uyku danışmanlığı alıp hayatımızın yeniden düzene girmesi ve yeniden mutlu bir anne olmaya başlamamla, bu mutluluğu bütün anneler yaşamalı ilkesini benimsedim ve uyku danışmanı olmaya işte bu şekilde karar verdim.

Uzun süren araştırmalarım sonunda dünyada en iyilerinden olduğuna inandığım ABD International Parenting and Health Institute’da (IPHI) yaklaşık bir yıl süren “Hamile ve Bebek Uyku Danışmanlığı Koçluk Eğitim ve Sertifika Programı’’nı bitirdim. Bir çok aileyle ve bebekle çalışma imkanı buldum. 2020 yılında da bütün bebeklerimiz mışıl mışıl uyusun diye  ikinci çocuğum gibi emek verdiğim Bir Bebek Uykusu‘nu kurdum.

Şimdi yeni ailelerle çalışabilmek ve onların hayatlarına dokunabilmek için sabırsızlanıyorum.

Birlikte Uyku Programı Yapalım mı?