Yaklaşımım

Danışmanlık Sürecimiz
Uyku eğitimi deyince annelerin bu kadar çok ön yargılı olmasının ve korkmasının sebebi bebeklerini odaya bırakıp dışarı çıkarak ağlaya ağlaya uyumasını bekleme düşüncesidir. Uzun yıllar önce bu şekilde uygulansa da artık günümüzde çok daha farklı yöntemlerle uyku eğitimi verilmektedir.
Bir Bebek Uykusu’nun Farkı

ABD International Parenting and Healt Institue (IPHI) ‘dan eğitim almış biri olarak farkım BÜTÜNCÜL UYKU YAKLAŞIMIYLA uyku sorununu anlamaya çalışmaktır. Yani çocuğunuzun uyku problemini çözmeye ondan değil sizden başlıyorum ☺ uykunun kalitesini etkileyen  çevresel, fiziksel, gelişimsel ve sosyal faktörleri tek tek inceliyor, tüm yanlışları birlikte düzeltiyoruz. Tüm dış etkenleri eledikten sonra sıra bebeğimizi bağımsız uykuya hazırlamaya geliyor..Bebeğinizi tam tanımadan herkese aynı planı gönderen yöntemlerle değil, aile dinamiğinize ve bebeğinizin mizacına uygun şekilde hazırladığım bebeğinize özel planla  olabildiğince yumuşak geçişlerle ilerlemeye çalışıyoruz.
Davranışsal yöntemlere başvurmuyorum. Sadece 3 gün değil bebeğinizin ihtiyacı kadar yanında duruyorsunuz.  Yani gidişatımızı belirleyen tek faktör bebeğiniz ☺

Ya Ağlarsa ?

Planlarımda kesinlikle bebeği tek başına ağlamaya bırakmak ya da yanında tepkisiz  kalmak gibi yöntemler uygulamıyorum.  Aranızdaki  güven bağına zarar vermeyecek şekilde sevgiyle, şefkatle yanında olarak gözünün içine bakarak, sarılarak uykuya hazırlıyoruz. Çünkü bebeğinizi en iyi uyutacak şey uyku öncesinde onun  huzurlu ve mutlu olmasıdır. Onları öğrenilmiş çaresizlikle değil, sevgiyle güvenle uyutuyoruz.

Destekleri yavaş yavaş azaltsak bile alışkanlıklar değiştiği için protesto ağlamaları olabiliyor elbet. Ama siz yanında olup bunu aşması için ona destek oluyorsunuz. Hepimiz alışkanlıklarımız değiştiği zaman önce bir afallamaz mıyız ??  Biz bunları sözlerle dile getirebilirken onların ise tek dili gözyaşıdır. Bunu da minimumda tutmak hedefimizdir.

O yüzden daha fazla gecikmeyip bebeğinize ve kendinize en büyük iyiliği yapın. Kaliteli ve kesintisiz uykulara kavuşun..

O zaman haydi çocuklar uykuya..
Neler Yapıyorum
 • Öncelikle talep eden herkesle ücretsiz bir şekilde ön görüşme yapıp birbirimizi tanıyor ve çalışmaya karar verirsek aileye daha ayrıntılı bilgi alma amaçlı formlar yolluyor ve ayrıntılı olarak inceliyorum.
 • Uykuya bütüncül bir şekilde yaklaşıyorum.
 • Verilen bilgiler ışığında ev ve oda koşullarınızı düzenliyor, BEBEĞİNİZE ÖZEL ayrıntılı bir plan oluşturuyorum.
 • Aranızdaki güven bağına zarar vermeyecek şekilde yumuşak geçişler kullanıyorum
 • Ağlarsa eğer temas etmenizi, onu sevgiyle şefkatle sakinleştirmenizi istiyorum.
 • Bebeklerimizi robot olarak değil, birey olarak görüyor ve onların isteklerine saygı duyuyorum.
 • 3 hafta boyunca sizinle sürekli iletişimde olup gidişatı birlikte takip ediyoruz.
 • Çalışma saatlerim içerisinde bana mesaj atabiliyor, aklınıza takılan yerleri sorabiliyorsunuz.
 • Danışanlarımı müşteri olarak değil, aile olarak görüyor ve samimiyetle, içleri rahat edene kadar görüşüyorum.
 • Ve tabii ki başarıya ulaşmak için ailelerin sabırlı ve tutarlı olmasını talep ediyorum.
Neler Yapmıyorum
 • Bebeklerimizi Ağlamaya Bırakmıyorum.
 • Ağlarsa eğer yanında olsanız bile hiç dokunmamanızı, dakika verip beklemenizi ya da gözünün içine asla bakmayın gibi taleplerde bulunmuyorum.
 • Odayı ayırmak zorundasınız gibi şartlar sunmuyorum.
 • Eğitim süresince evden çıkmayın, asla hiç bir uykusunu dışarıda yapamaz demiyorum
Yani sadece uyku eğitimi vermiyorum çünkü bu iki kelime insanlara olumsuz bir şey çağrıştırıyor ve olayın sadece uyutma kısmıyla ilgileniyor. Ben uykuya bütüncül bakarak sağlıklı uyku alışkanlığı kazandırmayı hedefliyorum.
Birlikte Uyku Programı Yapalım mı?