Ayrılık Kaygısı ve Uyku

Ayrılık kaygısı, 6.aylarda bebeklerde nesnelerin devamlılığı kavramı oluşmaya başladıktan sonra yaşanır. Yani daha önceden siz yanından ayrıldığınızda henüz endişe duymaya başlamayan ve oyununa devam eden bebeğiniz artık siz yanından ayrıldığınızda korkuya kapılmaya başlar.

Bebeğiniz bağımsız uyuyor olsa bile bu dönemlerde uykularında gerilemeler yaşanabilir. Uyurken yalnız olmak istemeyip yanında olmanızı isteyebilir. Bu durumun geçici olduğunu düşünerek destekli uyuma alışkanlığı kazandırmadan ama yanında olarak bu süreci atlatmasına yardımcı olabilirsiniz. Uyku eğitimini yeni vermeye başladıysanız da odada yalnız bırakıp çıkma gibi yöntemlerden kaçınmalısınız.

  • Ayrılık kaygısıyla baş edebilmenin yollarından bahsedecek olursak;
    En basiti cee ee oyunudur. Bu oyunla bebeğinize kaybolduktan hemen geri geleceğiniz mesajını verirsiniz.
  • Ara ara uzaklaşma çalışmaları yapın. Mesela 20-30 sn liğine yan odaya geçin ama sesinizi duysun kendini güvende hissetmeye devam etsin sonra geri gelin.
  • Dışarı çıkmanız gerekiyorsa bebeğinizi mutlaka tanıdığı kişilere emanet edin. ASLA EVDEN GİZLİCE KAÇMAYIN. Mutlaka çıkacağınızı ve daha sonra geri döneceğinizi haber verin. Arkanızdan ağlayıp tepki gösterse de sözünüzü tutup geri döndüğünüzde size olan güveni artacaktır.
  • İşe geri dönmeniz gerekiyorsa 1-2 hafta öncesinden uzaklaşma alıştırmalarına başlamalısınız. Örneğin; biri bebeğinizle ilgilenirken haber vererek evden her gün bir kaç dk lığına uzaklaşabilir sonra geri gelebilirsiniz. ( her gün bu dk ları biraz arttırabilirsiniz.)
  • Evden ayrılırken ağlarsa onun hizasına inin onu anladığını söyleyerek sevginizi gösterin, geri geleceğinizi net bir şekilde söyleyin ama bu ayrılığı çok fazla uzatmayın. Duyduğunuz gerginliğin bebeğinize yansımasına izin vermeyin.
  • İlk günler elbette zor olacaktır. Bu duruma alışabilmesi için zaman verin. Uyku arkadaşı, oyuncak gibi başka bir nesneye bağlanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Her ağladığında hemen kucağınıza almak yerine, siz eğilin ona sarılın ve tek başınayken de hayatın güvenli olduğu mesajını ona verin.
  • 6-8.aylarda başlayan ayrılık anksiyetesi 10-18.aylarda en şiddetli seviyeye ulaşırken 24.aylarda gerilemeye başlar.

Bu döneminde gelişimin normal bir basamağı ve geçici olduğunu unutmamalısınız. Biraz sabır ve sevgiyle gitgide azalacak ve bitecektir. ☺

Faydalı Olması Dileklerimle…

Özge ÖZCAN BİR