Gün Işığının Uykulara Etkisi

Çocuğunuzun iyi uykulara sahip olmasında fiziksel koşullar kadar gün içerisinde nasıl vakit geçirdiği de önemlidir. Ayına uygun aktiviteler yapması, dışarıda temiz hava alması, gün ışığından yararlanması akşamları daha huzurlu bir şekilde uykuya dalmasını ve daha kesintisiz uyumasını sağlar.

Özellikle yeni doğan döneminde sabah ilk uyandığında hemen gün ışığına çıkarmanız, aydınlıkta beslemeniz, sonrasında en az 20 dk dışarıda hava aldırmanız gece/gündüz ayrımı yapmasını sağlar ve biyolojik ritimlerinin oluşmasında çok etkilidir. Sonraki aylarda da yazın öğlen saatlerine denk getirmeden sabah ve akşam üzerileri dışarıda yapacağınız yürüyüşler, bebeğinizin yeterli miktarda D vitamini almasını sağlar aynı zamanda birlikte geçireceğiniz güzel bir aktivite yapmış olursunuz.

Özellikle 3.gündüz uykularına çok direnildiği için uyuyorsa her gün olmasa da arada bu uykusunu dışarıda pusetinde yaptırmanız hem bebeğiniz için uyku çeşitliliği yaratır hem de siz hava almış olursunuz. Tek ya da 2 uyku uyuyan çocuklar için de bu öneri geçerlidir.

Her mevsim çocuğunuzu dışarıya çıkarmanız, hava aldırmanız önemlidir. Kışın çocuğunuza uygun kıyafetler giydirerek az da olsa gün ışığı almasını sağlamalısınız. Bu aynı zamanda mevsimleri, sıcağı/soğuğu tanımasını ve vücudunun bu derecelere de alışkın olmasını sağlayarak bağışıklığının güçlenmesini sağlar. Ülkemizin batı tarafında yaşayan aileler soğuk diye kışın çocuklarını dışarıya çıkarmazlarsa o zaman doğu tarafında yaşayanların hiç sokağa çıkmamaları lazım ☺

Ayrıca Liverpool Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr.Yvonne Harrison “ Gün içerisinde aktif olan, doğal gün ışığı alan ebeveynler ile çocukların gece daha iyi uyuduklarını savunur. Ve iyi uyuyan ebeveynler ile çocukların da gündüz saatlerini çok daha aktif ve enerjik geçirdiklerini de vurgular.”

Yani gün içinde hem sizin hem çocuğunuzun dışarıda en az 1 saat hava alması daha iyi ve kaliteli uykulara zemin hazırlayacaktır.

Faydalı Olması Dileklerimle…

Özge ÖZCAN BİR