Uykuya Hazırlık Süreci

Çocuklarımıza bağımsız uyutmayı öğretmeden önce önemli olan onu uykuya nasıl hazırladığımızdır. Ev ve oda koşullarını gözetmeden bebeğinizi alıp direk yatağına koyarak kendi kendine uyumasını beklemek onlara biraz haksızlık olur. Bebeğinizi uykuya direk uyku öncesi rutinle değil daha öncesinde hazırlamaya başlamalısınız.

Uyku saatinden yaklaşık 30-45 dk öncesinde evdeki ışıkları azaltmalı, aktiviteleri yavaşlatmalı ve daha fiziksel temaslı oyunları tercih etmelisiniz. Tv / tablet / telefon kullanımı en son 1 saat öncesinde bitirilmiş olmalıdır.
5.aydan itibaren bir sonraki adımınızı hep söylemeye çalışın. Kendini kaptırmış oyun oynayan bebeğinizi bir anda oyuncakların arasından alıp odasına götürdüğünüzde ne olduğunu şaşıracaktır. Onun yerine şimdi oyna birazdan uykuya gideceğiz bebeğim diyerek onu hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca oda koşullarının da sessiz, karanlık, serin olması ve uyarıcı oyuncaklardan uzak şekilde sade olması önemlidir.

Uykuya geçmeden önce en önemli şey bebeğinizin sinir sisteminin sakin olmasıdır. Bir şey çok kızıp ağladığı bir zamanda onu uykuya götürüp uyutmanız çok zor olacağı gibi, bir şeye çok mutlu olup heyecanlandığında da sakinleşmesi için biraz beklemesiniz. Örneğin ; anne ya da babanın akşam eve geldiği saatte sevinip heyecanlanan bebeğinizi, sonrasında hemen yatırmaya götürmemelisiniz. Kısa da olsa önce biraz vakit geçirin heyecanı yatışsın sonrasında uykuya hazırlayabilirsiniz. İşten geldiğinizde her şeyi bir kenara bırakıp çocuğunuzla özel zaman geçirmeli, ten tene temas sağlamalısınız.

Ayrıca uyumadan karnı tok olduğuna emin olmalısınız ama bu tıka basa yemesi anlamına gelmemektedir. Katı gıdayla beslenmeye başladıysa en son katı gıdayı yatmadan 1-1.5 saat önce yemelidir. Biraz daha büyükse uyku öncesi uykuyu kaçıran yiyeceklerden de uzak durması faydalı olacaktır. Ayrıca 2 yaşından küçükse akşam uyku öncesi rutininde emzirmek ya da formül mama/süt içmesini sağlamak bebeğinizi rahatlatacaktır.

Yani uykuya hazırlık sadece odaya girdiğinizde değil daha öncesinde başlar. Özellikle 2 yaşından büyük çocuklarda gün içerisinde kaliteli ve uyumlu bir şekilde vakit geçirmeniz onun da akşam uyku vaktinde sizinle iş birliği yapmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun uykuya dalana kadar sizinle beraber olmak istemesi normaldir. Ne olursa olsun onun bu beklentilerini göz ardı etmemelisiniz. Bebeğinizin bağımsız uyuyabilmesi için öncelikle size güven duyması gereklidir. Unutmayın bağımsızlık bağımlılıktan gelir. ☺

Faydalı Olması Dileklerimle….

Özge ÖZCAN BİR