Bebeğim Sadece Kucakta Uyuyor

Öncelikle bebeğiniz yeni doğansa kucakta uyutmanın çok normal bir süreç olduğunu unutmayın. 9 ay anne karnında sizin salınımlarınızla uyuyan bebeğinizin doğduğunda da uyumak için bu desteği araması çok doğaldır. Bu dünyaya alışabilmesi için ona biraz zaman verin ve olabildiğince ten tene teması sağlamaya çalışın. Önemli olan biraz büyüdüğünde sadece bu şekilde uyumaması, kucağı uyumak için bir kontrol kalıbı haline getirmemesidir.

Bebeğinizi kucağınızda uyutup yerine koyduğunuzda rahatça uyumaya devam ediyor, kısmi uyanmalarında yeniden bu desteği aramayıp kendi kendini uykuya döndürebiliyorsa bana sorarsanız burada hiç bir sorun yoktur çok ağırlaşmadığı ya da belinize zarar vermediği sürece bu şekilde uyutabilirsiniz. Tabii burada bahsettiğim kucakta hızlı hareketlerle sallamak değil hafif salınımlarla uyutmaktır. Ama kucakta rahatça uyurken yerine yatırdığınızda hemen uyanıyor, dalması için uzun süreler bekliyor ve her uyku döngüsünde uyanıyorsa artık bu desteği azaltmanın zamanı gelmiş demektir. Çünkü artık bundan sonrası sizin hem de bebeğiniz için bir kaos haline gelecektir.

Eğer aylardır bebeğinizi bu şekilde uyutuyorsanız bir anda yatağına yatırıp uyumasını beklemeniz ona haksızlık olur. O yüzden yavaş yavaş alıştırmak en doğrusudur. Kucakta uyuduktan sonra yerine koymak için normal şartlarda iyice dalmasını bekliyordunuz. Şimdi o dalma süresini artık her geçen gün azaltıp, en son artık yatağına koyup bir süre pış pışlarla uyutabilirsiniz.

Yatırdığınızda uyanır gibi olursa yine hafif pış pış, hafif temaslarla uyutmaya çalışmalısınız. Artık sonlara doğru amacımız bebeğinizin uykuya yatağında dalması, bunu fark etmesini sağlamak olacaktır.
Kucağınızda daldığı zaman da yatırdığınızda hafif dürterseniz yatakta uyuduğunu anlayacak, kısmi uyanmaları azalacaktır.

Elbette bu alışkanlığından vazgeçmesi biraz zaman alacaktır. 3 gün deneyip olmadı diye vazgeçmemeli, tutarlı ve sabırlı olmalısınız.

Faydalı Olması Dileklerimle…

Özge ÖZCAN BİR