Meme Uyku İlişkisini Nasıl Kesebilirim?

Meme-uyku ilişkisi bırakması en zor olan uyku alışkanlıklarından birisidir ama imkansız değildir☺

Yeni doğan döneminde bebekler emerken yorulup sık sık memede uyuyabilirler bu son derece doğal ve normaldir. Alışkanlık yapacak diye endişe etmeyin, tadını çıkarın .

İlerleyen yani 3.aydan sonra ise memede uyumak daha çok alışkanlık halini almaya başlar. Yani başka şekilde uyutmuyorsanız bebeğiniz kafasında meme-uyku ilişkisi kuracaktır ve başka şekilde uyutmanız gittikçe zorlaşacaktır. İlk aylarda hoşumuza giden, rahatımıza gelen bu memede uyutma şekli bebeğiniz büyüdükçe memede olsa dahi uykuya zor dalmasına, destekli uyuduğu için gece sık sık uyanmasına neden olur.

Memede uyutma alışkanlığından vazgeçirmek istiyorsanız ayına göre ihtiyacı yoksa gündüz rutininden beslenmeyi kaldırmalı, henüz küçükse emzirmeyi ya odaya geçmeden önce başka aydınlık bir odada ya da rutinin başında uyutmayacak ve fazla mayıştırmayacak şekilde yapmalısınız.

Akşam uyku öncesi rutininizde emzirme varsa bunu yine rutinin başına alarak sonrasında diğer adımları uygulayabilirsiniz.

Bebeğinizin bakımında size destek eşiniz ya da başka biri varsa bu süreçte onların bebeği uyutması daha kolay olur. Unutmayın bebeğiniz sizin süt kokunuzu alır ve annenin ona her zaman meme vereceğini bilir, o yüzden de nazı daha çok size geçer ve ağlayabilir.

Sizin uyutmanız gerekiyorsa da yumuşak geçişler yapmak adına kucağınızda hafif salınımlar yaparak uyutmaya çalışmak, bebeğiniz fazla tepki vermezse iyice mayıştıktan sonra yatağına koyup hafif pış pış yaparak uyutmayı deneyebilirsiniz. Gece defalarca uyanıp emerek uyuyorsa çok zorlamak istemezseniz her geçen gün emzirme sayısını azaltabilirsiniz. Ama bunun bebeğinize karışık mesaj verebileceğini unutmayın. ( bir sonraki uyanmasında nasıl olsa meme verecek diye daha çok ağlayabilir) .

Bebeğinizin ayına göre tok olduğuna emin olmak ve gece beslenme ihtiyacını karşılamak için de rüya öğünü tercih edilmelidir. Böylece diğer uyanmalarında tok olduğuna emin olduğunuz için içinizde rahat olur.

Memede uyutmayı bırakmak kolay bir süreç değildir ve 1 günde değişmesini beklememelisiniz. Kararlı ve tutarlı olduğunuz sürece de başaracağınıza emin olabilirsiniz ☺

Özge Özcan Bir